Awards

Achievements in Engineering

March

2016

VEX UK National Final

(3116B)

VEX National Champions

James Cosgrove, Carl White, Georgia D’Ath, Chandler Walker

March

2016

VEX UK National Final

(3116B)

Design Award

James Cosgrove, Carl White, Georgia D’Ath, Chandler Walker

March

2016

VEX UK National Final

(3116)

Innovate Award

Claire Gill, Kaitlyn Mockett, Lewis Brooker

February

2016

London Regional 2

(3116Z)

Tournament Finalist

Gage Petar, Ciaran Fahy, Lara Fahy

November

2015

Imagineering Fair

(3116)

Tournament Champions

Kieran Higham, Georgia D’Ath

March

2015

VEX UK National Final

(3116A)

Build Award

David Denman, James Cosgrove, Carl White, Chandler Walker

October

2015

Essex NBT Regional 2

(3116B)

Tournament Champions

James Cosgrove, Carl White, Chandler Walker, Georgia D’Ath

February

2015

East Barnet Toss Up Regional

(3116A)

Tornament Finalist, Judges Award

David Denman, James Cosgrove, Carl White, Georgia D’Ath, Chandler Walker

October

2014

Hertfordshire Toss Up regional

(3116A)

Tournament Champions

March

2014

VEX UK National Final

(3116B)

Tournament Finalist

James Cosgrove, Sam Best, Chandler Walker, Carl White

February

2014

Highgate Toss Up regional

(3116B)

Tournament Finalist

James Cosgrove, Sam Best, Chandler Walker, Carl White

January

2014

Hertfordshire regional

(3116B)

Innovate Award

James Cosgrove, Sam Best, Chandler Walker, Carl White

January

2014

Colchester regional

(3116C)

Tournament Champions

Dan Horne, Cerys Edwards, Joshua Clancy, Deon Graham, Ben Dance, Alex Genuardi

January

2014

Colchester regional

(3116B)

Tournament Champions

James Cosgrove, Sam Best, Chandler Walker, Carl White

November

2013

Worcester regional

(3116B)

Tournament Finalist

James Cosgrove, Sam Best, Chandler Walker, Carl White

February

2013

West Of England Regional

(3116C)

Tournament Winners Excellence Award

Dan Horne, Cerys Edwards, Joshua Clancy, Deon Graham, Ben Dance, Alex Genuardi

February

2013

West Of England Regional

(3116B)

Tournament Winners

Lewis Daniels, Sophia Higlett, Michael Gill

February

2013

West Of England Regional

(3116A)

Tournament Finalists

Charlie Blay, Brandon Minichiello, Jake Stinson

February

2013

West Of England Regional

(3116)

Tournament Finalists

Dan Rowe, Niall Goodwin

December

2012

USA CALSUN

(Team 3116)

Semi-Finalist

Charlie Blay, Brandon Minichiello, Jake Stinson

November

2012

VEX UK London Regional

(Team 3116)

Semi-Finalist

Daniel Rowe, Niall Goodwin

November

2012

VEX UK London Regional

(Team 3116A)

Tournament Finalists

Brandon Miniechello, Charlie Blay, Jake Stinson

November

2012

VEX UK London Regional

(Team 3116B)

Tournament Winners

Lewis Daniels, Dylan Keenan, Michael Gill

April

2012

VEX World Championship

(Team 3116A)

World Finalists

Brandon Miniechello. Dylan Keenan, Matteo Scaffidi,Saggio, Jake Stinson

April

2012

VEX World Championship

(Team 3116)

Vex World Championship Judge’s Award

Daniel Rowe, Michael Gill, Olivia Blake, Emma Rejniak, Javan Willock, Jack Eggenton

March

2012

VEX UK National Finals

(Team 5036)

Excellence Award Winners & Finalists

Brandon Miniechello, Dylan Keenan, Matteo Scaffidi Saggio, Jake Stinson

March

2012

VEX UK National Finals

(Team 3116)

Design Award Winners & Finalists

Daniel Rowe, Michael Gill, Olivia Blake, Emma Rejniak, Javan Willock, Jack Eggenton

December

2011

Robot Rumble V

Log Book Prize Winners

Suzannah Hunt, Charlie Blay, Theresa Dunthorne, Abbie Deboick,

December

2011

Robot Rumble V

Alliance Winners

Jake Stinson, Brandon Minicello

December

2011

USA Vex Robotics UCLA Competition

Tournament Finalists

Daniel Rowe, Michael Gill, Olivia Blake, Emma Rejniak, Javan Willock, Jack Eggenton

April

2011

Oxford University Lego Challenge

Winners

Marc Campbell, Benjamin Sheehan, Samuel King, Prinay Modasia, Billy Houghton

December

2010

Robot Rumble IV

Alliance Winners

Daniel Rowe, Michael Gill, Olivia Blake, Katie Bowman, Javan Willock, Jack Eggenton

June

2010

Rotary Technology Tournament

Advanced Task Winners

Tom Mason, Naomi Amoo-Gottfried, Catherine Baker, James Brewster

June

2010

Rotary Technology Tournament

Intermediate Task Winners

Curtis Rossides, Josh Dillon, Jesse Garside-Eaton, Stellios Georgiou

June

2009

Rotary Technology Tournament

Intermediate Task Winners

Tom Mason, Naomi   Amoo-Gottfried, Catherine Baker, Jack Soldano

*Ben Dance – individual award, best driver at tournament

SAMSUNG

WordPress theme: Kippis 1.15