Members

Students

3116 (2016/2017) Starstruck

Siraj Hamdan, Korban Kitchener, Sneh Patel, Oscar Coyle

3116A

Kieran Higham, Josh Evans

3116B

Carl White, James Cosgrove, Chandler Walker, Georgia D’Ath

3116C

Lewis Brooker, Gabriella Mariconda, Peter Chapple, Enrico Sanzeri, Ewen Macpherson

3116Z

Kaitlyn Mockett, Claire Gill, Charlotte Walker

 
3116 (2015/2016) Nothing But Net

Kaitlyn Mockett, Lewis Brooker, Claire Gill

3116A

Kieran Higham, Josh Evans, Harvey Edwards, Morgan Banks

3116B)

Carl White, James Cosgrove, Chandler Walker, Georgia D’Ath

3116C

Gage Petar, Liam Waters

3116Z

Cairan Fahy, Lara Fahy

 
3116 (2014/2015) Skyrise

Dan Rowe, Niall Goodwin

3116B

Chandler Walker, James Cosgrove, Carl White, Stuart Pryce, David Denman

3116C

Kaitlyn Mockett, Claire Gill, Michael Gill, Lauren Higham

3116Z

Georgia D’ath, Alice Morrison, Sofia Mariconda, Olivia Higlett

 
(2013/2014) Toss Up

Dan Rowe, Niall Goodwin

3116A

Jake Stinson, Brandon Minichiello

3116B

Chandler Walker, James Cosgrove, Carl White, Stuart Pryce

3116C

Dan Horne, Cerys Edwards, Joshua Clancy, Deon Graham, *Ben Dance, Alex Genuardi

3116Z

Nina Jansen, Lizzie Hunt, Atlanta Georgia, Dolsie Pyman

 
3116 (2012/2013) Sack Attack

Dan Rowe, Naill Goodwin

(West Of England Tournament Finalists)

3116A

Jake Stinson, Charlie Blay, Brandon Minichiello

(London Regional Tournament Finalists, West Of England Tournament Finalists)

3116B

Lewis Daniel, Michael Gill, Sophia Higlett

(London Regional Tournament Winners, West Of England Tournament Winners)

3116C

Dan Horne, Cerys Edwards, Joshua Clancy, Deon Graham, *Ben Dance, Alex Genuardi

(West Of England Tournament Winners & Excellence Award)

3116 (2012/2013) 

Daniel Rowe, Jake Stinson, Brandon Minichiello, Charlie Blay

(CSUN Semi Finalists)

5336/3116A (2011/2012)

Brandon Minichiello, Dylan Keenan, Matteo Scaffidi Saggio, Jake Stinson

(UK National, Excellence award, Tournament Finalists, World Finals)

 
3116  (2011/2012)   

Daniel Rowe, Michael Gill, Olivia Blake, Emma Rejniak, Javan Willock, Jack Eggenton

(UK National, Design award, Tournament Finalists, World Finals Judges award)

MBD.A (2012)

Dan Horne, Cerys Edwards, Joshua Clancy, Deon Graham, *Ben Dance, Alex Genuardi

MBD.A (2011)

Charlie Blay, Theresa Dunthorne, Abbie Deboik, Suzzanna Hunt
(Robot Rumble V, Log book award)

Jake Stinson, Brandon Minichiello
(Robot Rumble V, Tournament Winners)

MBD.A (2010)

Daniel Rowe, Michael Gill, Olivia Blake, Emma Rejniak, Javan Willock, Jack Eggenton
(Robot Rumble IV, Tournament Winners)

Team Leaders / Teachers

Stuart Higham, Teacher – 2010 to present

Sharon D’Ath, Teacher – 2014 to present

Harold Parchment, Teacher – 2012 to present

Tanvir Panesar, Teacher – 2016 to 2017

Laraine Naughton, Teacher – 2012 to 2016

Jon Molson, Teacher – 2011 to 2012

Mentors (UK and U.S.A)

Dan Rowe (UH – 2015 – present)

Jennifer Smith (MBD.A – 2012 – present)

Dave Smith (GSK – 2013 – present)

Stuart Rae (MBD.A – 2012 – 2014)

George Davies (MBD.A – 2010, 2011)

Darrell Bunyan (MBD.A – 2010)

WordPress theme: Kippis 1.15